SolarTotal
Guía do produto

Como funciona

Estima a produción fotovoltaica, o aforro anual e o período de amortización con consumo, prezos, batería e custos editables nun único escenario.

Método

  1. 01

    Calcula a produción anual con rendemento e perdas visibles.

  2. 02

    Estimar o autoconsumo, os excedentes e o aforro cos prezos introducidos.

  3. 03

    Compara unha serie de incertezas e xera unha serie mensual descargable.

Dos kWh ao aforro: tres escenarios

A usa os valores iniciais. B engade unha batería de 5 kWh e 3.000 €; C mantén A sen cobrar excedentes. Son supostos didácticos, non orzamentos nin tarifas vixentes.

Clima local: Soleado · EUR

Os teus datosABC
Latitude (°)37,888237,888237,8882
Potencia máxima instalada (kWp)4,54,54,5
Consumo mensual medio (kWh)350350350
Capacidade da batería instalada (kWh)050
Custo total da instalación sen batería (€)650065006500
Custo total da instalación da batería (€)030000
Prezo de compra da electricidade (€/kWh)0,220,220,22
Prezo de venda do excedente (€/kWh)0,060,060
Potencia contratada (kW)4,64,64,6
Termo fixo de potencia (€/kW/mes)3,23,23,2
Produción anual / Aforro anual estimadoABC
Produción anual (kWh)6976,46976,46976,4
Enerxía autoconsumida (kWh)176430781764
Excedente vertido (kWh)5212,43719,225212,4
Perdas da batería (kWh)0179,180
Enerxía da rede (kWh)243611222436
Consumo cuberto (%)4273,2942
Custo fixo anual de potencia (€)176,64176,64176,64
Aforro anual estimado (€)700,82900,31388,08
Amortización simple (anos)9,310,616,7

6976 kWh
Produción anual

1764 kWh
Enerxía autoconsumida

5212 kWh
Excedente vertido

A · Aforro anual estimado: 1764 × 0,22 + 5212,4 × 0,06 ≈ 700,82 €

O rendemento interpólase nunha táboa editorial por latitude e multiplícase polo factor climático. Non consulta PVGIS nin meteoroloxía nin coñece as sombras do tellado. O uso directo limítase ao 42 % do consumo mensual; a batería supón un rendemento do 88 % e un límite diario do 72 % da capacidade.

|Latitude| (°)kWh/kWp/a
01660
151720
251680
351560
451320
551020
65720
75430
90220

Moi soleado / seco: ×1.16 · Soleado: ×1.04 · Temperado: ×0.9 · Nubrado: ×0.74

O aforro suma autoconsumo ao prezo de compra e excedente ao de venda, sen topes de compensación. O custo fixo permanece; a amortización simple exclúe financiamento, impostos, mantemento, degradación e reposicións. Contrasta o contrato e unha simulación horaria.

PVGIS · Joint Research Centre

Alcance responsable

Fontes e alcance

É unha estimación, non unha oferta. Non coñece a xeometría real da cuberta e non consulta a radiación, taxas ou custos actuais.

Probar a ferramenta