SolarTotal
Produktuaren gida

Erabilera-kasuak

Doako eguzki kalkulagailua hileroko produkziorako, autokontsumorako, aurrezpenerako eta amortizaziorako hipotesi ikusgarri guztiekin eta deskargatzeko CSV.

Adibide praktikoa

  1. 01

    Prestatu galderak aurrekontuak eskatu aurretik.

  2. 02

    Konparatu bateriaren tamainak eta presentzia.

  3. 03

    Ulertzea zer hipotesik eragiten duten amortizazioa.

kWh-etatik aurrezpenera: hiru egoera

A-k hasierako balioak erabiltzen ditu. B-k 5 kWh-ko eta 3.000 €-ko bateria gehitzen du; C-k A mantentzen du soberakinak kobratu gabe. Adibide didaktikoak dira, ez aurrekontuak edo egungo tarifak.

Tokiko klima: Eguzkitsua · EUR

Zure datuakABC
Latitudea (°)37,888237,888237,8882
Instalatutako gehieneko potentzia (kWp)4,54,54,5
Hileko batez besteko kontsumoa (kWh)350350350
Instalatutako bateriaren edukiera (kWh)050
Bateriarik gabeko instalazioaren kostu osoa (€)650065006500
Bateria instalatzeko kostu osoa (€)030000
Elektrizitatea erosteko prezioa (€/kWh)0,220,220,22
Soberakina saltzeko prezioa (€/kWh)0,060,060
Kontratatutako potentzia (kW)4,64,64,6
Potentziaren kostu finkoa (€/kW/hilabete)3,23,23,2
Urteko ekoizpena / Urteko aurrezpen zenbatetsiaABC
Urteko ekoizpena (kWh)6976,46976,46976,4
Autokontsumitutako energia (kWh)176430781764
Sarera isuritako soberakina (kWh)5212,43719,225212,4
Bateriaren galerak (kWh)0179,180
Sareko energia (kWh)243611222436
Estalitako kontsumoa (%)4273,2942
Potentziaren urteko kostu finkoa (€)176,64176,64176,64
Urteko aurrezpen zenbatetsia (€)700,82900,31388,08
Amortizazio sinplea (urte)9,310,616,7

6976 kWh
Urteko ekoizpena

1764 kWh
Autokontsumitutako energia

5212 kWh
Sarera isuritako soberakina

A · Urteko aurrezpen zenbatetsia: 1764 × 0,22 + 5212,4 × 0,06 ≈ 700,82 €

Errendimendua latitudearen araberako taula editorial batean interpolatu eta klima-faktoreaz biderkatzen da. Ez du PVGIS, meteorologia edo teilatuko itzalik kontsultatzen. Erabilera zuzena hileko kontsumoaren %42ra mugatzen da; bateriak %88ko eraginkortasuna eta eguneko edukieraren %72ko muga ditu.

Aurrezpenak autokontsumoa erosketa-prezioan eta soberakina salmenta-prezioan batzen ditu, konpentsazio-mugarik gabe. Kostu finkoak dirau; amortizazio sinpleak finantzaketa, zergak, mantentzea, degradazioa eta ordezkapenak baztertzen ditu. Egiaztatu kontratua eta ordukako simulazioa.

PVGIS · Joint Research Centre

Irismen arduratsua

Iturriak eta irismena

Estimazio bat da, ez eskaintza bat. Ez du ezagutzen teilatuaren benetako geometria eta ez ditu egungo erradiazioa, tasak edo kostuak kontsultatzen.

Tresna probatu